dvbb_baner.jpg

PRILAGODBA DJETETA NA JASLICE/VRTIĆ

Polazak u jaslice/vrtić velika je promjena za dijete.

Najčešće je to prvo odvajanje.Odvajanje od osoba koje volimo uvijek je bolno. Za djecu je to izrazito teško kad se moraju odvojiti roditelja.Istovremeno odvajanje je neizostavni i važan dio normalnog procesa odrastanja svakog djeteta. Ono je neophodno za osamostaljenje  i razvoj djetetove ličnosti.Dijete dolazi u vrtić iz obitelji gdje se osjećalo zaštićeno i sigurno, u njemu nepoznatu okolinu,među nepoznate osobe.

Proteći će određeno vrijeme tijekom kojeg se dijete prilagođava toj novoj okolini,upoznaje tete i nove prijatelje. Dobro je znati što dijete i roditelj mogu očekivati.Tako se smanjuje i lakše pomaže djetetu da prebrodi teškoće odvajanja i prilagodbe.

 

KAKO SE PONAŠAJU DJECA ZA VRIJEME PRILAGODBE

Obično je prvi protest. Neka djeca otvoreno negoduju, redovito burno reagiraju kod rastajanja s roditeljima, plaču, odbijaju komunikaciju, ne prihvaćaju pomoć teta, ritaju se. Oni ne prihvaćaju i otvoreno se bune protiv nove situacije.

Treba napomenuti da je trenutak rastanka krizni trenutak i da se većina djece nakon što roditelj ode, primiri i zaigra. Neka djeca prve dane ulaze u sobu bez otpora zainteresirana za nove igračke, da bi se protest pojavio treći dan ili idući tjedan, kada shvate da je odlazak u vrtić svakodnevan, a još se u njemu ne osjećaju sigurno. Burno reagiraju obično mlađa djeca. Starija će poslušno ući u sobu, ali će veći dio dana šutjeti, stajati pokraj vrata, odbijati komunikaciju s tetom ili drugom djecom.

Nakon tjedan dana većina djece se smiruje, ne odbijaju više komunikaciju, ali neka djeca postaju povučena, apatična i tužna. Ponekad burno reagiraju kad roditelji dođu po njih. Ova faza očaja može potrajati jedan tjedan do dva mjeseca.

Ponekad dijete u jaslicama / vrtiću odbija jesti, teško se uspavljuje, nemirno spava i inače je plačljivo bez vidljivog razloga. Zbog razdražljivosti neka djeca lakše dolaze u sukobe s drugom djecom, potuku se, ugrizu…
Svi ovi oblici ponašanja su prolazni i kad se dijete konačno prilagodi novom prostoru, djeci, odraslima, novom načinu života i novim pravilima, sve će aktivnije sudjelovati u životu svoje grupe, igrati se s vršnjacima i učiti biti s drugima i za druge.

Kako će proteći period prilagodbe djeteta na novu sredinu ovisi o karakteru, dobi, ali i o djetetovu zdravstvenom stanju.
Težu prilagodbu, time i dužu imaju mlađa djeca, prezaštićivana djeca, ali i djeca koja zbog učestalijeg pobola češće izostaju iz jaslica/vrtića.

Neka djeca sklonija su reakcijama na fiziološkom planu što može dovesti do odbijanja hrane, napitaka, odbijanju spavanja ili poremećaju spavanja, probavnim smetnjama, ali i češćem pobolijevanju. Dijete ovog uzrasta u prosjeku može oboljeti i tri do pet puta u mjesec dana od respiratornih infekata koji su i najčešći uzrok pobola u jaslicama/vrtiću.

 

 KAKO POMOĆI DJETETU U TOM PERIODU?

  • poželjno je da prve dane (1-2 tjedna) dijete dolazi u vrtić na kraće vrijeme. Za dijete u jaslicama prvi dan po 1/2 sata, a kasnije sve duže i duže u dogovoru s odgojiteljima. Za djecu u vrtiću boravak prvih dana može biti i duži, ali uvijek u vrijeme igre i aktivnosti, tj. do ručka. Vrijeme odmora je kritičko vrijeme pa ga treba ostaviti za kasnije razdoblje kada dijete donekle prihvati novu situaciju
  • dobro je da dijete sa sobom ima neku svoju dragu igračku ili predmet koji mu pružaju sigurnost (bočica, gaza, i sl.)
  • tijekom perioda prilagodbe nije poželjno navikavati dijete na noćnu posudu, odvikavati ga od bočice, dude i sl. Ako željeno ponašanje nije usvojeno do polaska u jaslice/vrtić, bolje je to ostaviti za kasnije kada se dijete prilagodi promjenama u svom životu. Za dijete je to previše "poslova" odjednom
  • vrlo je važan jutarnji rastanak s djetetom u jaslicama / vrtiću. Roditelj treba biti smiren, rastanak s djetetom se ne smije odgađati u nedogled. Dugo smirivanje djeteta u garderobi ili ponovno vraćanje samo zbunjuje dijete, i ono još više plače. Plakat će duže i kad roditelj ode očekujući ga da se vrati
  • važno je ostvariti dobar kontakt s odgojiteljem. Tete postaju vrlo važne osobe u životu djeteta i ono će biti smirenije i osjećat će se sigurnije ako vidi da njegova mama i teta razgovaraju ljubazno i s povjerenjem
  • po povratku iz vrtića, dobro je više vremena provoditi s djetetom. Šetati, igrati se, pričati priče, pružati nježnost, pokazati interes za njegove doživljaje iz vrtića
  • uskladite ritam življenja u obitelji sa vrtićkim
  • potičite razvoj samostalnosti djeteta u hranjenju, obavljanju higijenskih potreba, oblačenju i svlačenju
  • podižite imunitet, otpornost djeteta redovnim cijepljenjima uz mogućnost dodatnih - neobveznih cijepljenja u dogovoru sa pedijatrom
  • važna je i pravilna, raznolika prehrana
  • postepeno u prehranu uvodite nove namirnice u manjim količinama. Nemojte odustati kod prvog odbijanja. Nudite onda kad je dijete gladno. Jedite zajedno sa djetetom za stolom, istu hranu. Budite mu pozitivan model. Veća djeca neka sudjeluju s vama u kupnji i pripremi obroka. Međuobroci neka budu u manjim količinama, preporuča se voće ili prirodni, nezaslađeni voćni sokovi. Učite dijete konzumirati vodu na čašu.
  • boravljenjem i poticanjem kretanja na zraku i u hladnijem periodu također podižete imunitet djeteta
  • iskoristite prvi susret sa stručnjacima vrtića (inicijalni intervju) kako biste dali što više podataka o zdravstvenom stanju vašeg djeteta, eventualnim posebitostima i potrebi specifičnog tretmana, navikama i ritualima kojima zadovoljava svoje osnovne potrebe
  • adekvatno odijevajte dijete za boravka u jaslicama/vrtiću. Slojevita, pamučna, komotna odjeća. Obuća prilagođena rastu noge djeteta, dulja oko 6 milimetara od stopala,praktična za samostalno obuvanje (na“ čičak“)
  • informirajte odgojitelje djeteta o promjenama djetetovog ponašanja nakon dolaska iz vrtića (odbijanje hrane, poremećaj spavanja, povišena temperatura, proljev, povraćanje)
  • obavezno odvedite dijete liječniku ukoliko dođe do visokeobavezno odvedite dijete liječniku ukoliko dođe do visoke temperature (iznad 38C,suhog iscrpljujućeg kašlja, povraćanja, tri i više proljevastih stolica
  • ukoliko dijete dulji period odbija hranu, spavanje u vrtiću ili kod kuće ima poremećaje u odnosu na prijašnje ponašanje, obratite se stručnoj službi vrtića.

 

Budimo strpljivi i poticajni.

Izgradimo partnerstvo i povjerenje u cilju zdravog, sretnog odrastanja djeteta.

Tko je Online

Imamo jedan gost i nema članova online

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com